Autonomia podatków nie skomplikuje życia przedsiębiorczej żony
Przesunięcie towarów z działalności gospodarczej jednego małżonka do firmy drugiego, gdy łączy ich wspólność majątkowa, nie jest odpłatną ani nieodpłatną dostawą towarów i nie podlega opodatkowaniu VAT.
Od czerwca 2009 r. podatniczka prowadzi działalność m.in. w zakresie wynajmu maszyn budowlanych i robót budowlanych. Jest czynnym podatnikiem VAT i wykonuje czynności opodatkowane. Od nabywanych towarów i usług przysługuje jej prawo do odliczenia podatku w pełnej wysokości. Z wniosku o interpretację wynikało, że podatniczka w 2012 r. ze środków majątkowych stanowiących wspólny majątek małżeński jej i męża nabyła koparko-ładowarkę i odliczyła cały VAT. Maszyna stanowi środek trwały w działalności gospodarczej.
Kobieta tłumaczyła, że jej mąż od 2015 r. prowadzi odrębną firmę szkoleniową i wykonuje wyłącznie czynności nieopodatkowane VAT. W przyszłości planuje, że koparko-ładowarka zostanie przeniesiona do działalności męża, w której będzie stanowiła zaewidencjonowany środek trwały. Przeniesienie odbędzie się bez wynagrodzenia. Kobieta zapytała czy przeniesienie koparko-ładowarki do firmy męża to odpłatna dostawa towarów, od której musi odprowadzić VAT.
Fiskus odpowiedział, że tak. Podkreślił, że w ujęciu podatkowym podatniczka i jej mąż traktowani są jako odrębne, niezależne podmioty (podatnicy). Pomimo tego, że prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem części majątku wspólnego, to w sensie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta